İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

 MİMARLIK FAKÜLTESİ

STAJ BÜROSU SAYFASI

    ANA SAYFA   TAŞKIŞLA   

  STAJ BÜROSU TELEFONU: 0 212 293 13 00 / Dahili: 2538  

  STAJ BÜROSU FAKS: 0 212 251 48 95

  STAJ BÜROSU E-MAIL: aatas@itu.edu.tr

  MESAİ SAATLERİ: Hafta içi 09:00-12:00 / 13:00-17:00


 

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI YAZ DÖNEMİNDE

STAJ YAPACAK ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı Yaz Dönemi Staj Takvimi Mayıs ayının ilk haftasında bu sayfadan ilan edilecektir. Staj Takviminde yapmanız gereken herşey ayrıntılı olarak yazacaktır.

 

 

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ İÇERİSİNDE

STAJ YAPACAK ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi Mezunu olmasına hiçbir Dersi kalmamış, sadece tek Dersi veya Bitirme Ödevi kalmış öğrenciler Dönem içerisinde staj yapabilmeleri için; 6 Şubat 2017 Pazartesi gününden itibaren Staj Bürosuna gelerek dilekçe vermeleri gerekmektedir. Dilekçe verilmeden önce Mezuniyetine ne kaldılarının (Graduation Check) güncel olması gerekmektedir. Mezuniyetine ne kaldıları güncel olmayan öğrencilerin; Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına giderek güncelletmeleri gerekmektedir. Dilekçeler ortalama 1 hafta içerisinde cevaplanmaktadır. Dilekçelerin sonuçları öğrencilere mail atılacaktır.

Bahar Dönemi içerisinde staj yapabilmeniz için dilekçe vermeniz için son başvuru tarihi yoktur. Fakat Bahar Dönemi mezunu olabilmeniz için;  16 Haziran 2017 Cuma gününe kadar dilekçenizi staj bürosuna vermeniz, dilekçenizin onaylanması, staj formunuzu vermeniz, eksik Stajlarınızı bitirmeniz ve Staj Dosyanızı Staj Bürosuna teslim etmeniz gerekmektedir. Dilekçe verirken bu süreleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

 

 

BAHAR DÖNEMİ İÇERİSİNDE STAJ YAPMAK İÇİN DİLEKÇELERİ KABUL EDİLEN

ÖĞRENCİLERİN YAPACAKLARI İŞLEMLER

 1. Öğrenciler Staj yapmadan önce İSG Eğitimi almaları zorunludur. Önceden İSG Eğitimini almışsanız tekrar almanıza gerek yoktur. Değerli Öğrenciler, Stajlarınıza başlamadan önce almanız gereken temel iş güvenliği eğitimlerini artık online olarak da alabilirsiniz. Ayrınıtlı bilgi içn lütfen tıklayınız.

 2. Mezun olabilmeniz için yapmanız gereken staj türlerini görmek için lütfen  tıklayınız

 3. ÇAP Öğrencilerinin stajlarını yaparken dikkat etmeleri gereken hususları görmek için lütfen tıklayınız

 4. Önceden yapmış olduğunuz kabul edilen stajlarınızı görmek için lütfen tıklayınız.

 5. Stajınız Yurtiçinde yapacaksanız Öğrenci staj Bilgi Formu (Türkçe) indirilir. Stajınızı yurtdışında yapacaksanız eğer Öğrenci Staj Bilgi Formu (İngilizce) indirilir. Bu sayfa iyice okunduktan sonra kurallara göre eksiksiz bir şekilde doldurulur. 

 6. Yurtiçinde Staj yapacak öğrenciler Öğrenci staj Bilgi Formu (Türkçe)'nun aslını getirmelidir. Sadece yurtdışında staj yapacak öğrenciler Öğrenci Staj Bilgi Formu (İngilizce)'nun fotokopisini getirebilirler.

 7. Staj gün sayısı hesaplanırken dersiniz veya bitirme jüriniz varsa gelinen günleri, haftasonlarını, resmi ve dini tatiller düşürülerek hesaplanır. Cumartesi günü çalışıyorsanız hesaplayabilrsiniz.

 8. Staj günlerinizi kolaylıkla gün hesaplama robotu ile hesaplayabilirsiniz robota tıkladıkran sonra önce "Belirli sayıda iş günü öncesi veya sonrasındaki tarihi hesaplama"yı tıklıyorsunuz. sonra "Başlangıç Tarihi"'ni girip "İş Günü Sayısı"na staj yapacağınız gün toplamını yazıyorsunuz. "Başlangıç Tar. Dahil Mi:" olan yeri seçiyorsunuz. "Tatil Günleri:" kısmına hangi günler staj yapmıyorsanız tıklıyorsunuz ve son olarak hesaplaya basıyorsunuz. Robota erişmek için için lütfen tıklayınız.

 9. Art arda 2 veya daha çok yapılacak stajlarda her staj arasında en az 3 gün boşluk olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 10. Staj Formu Staj yapılacak Firma veya Kuruma kaşe/mühür ve imza yaptırılır.

 11. Öğrenciler Öğrenci staj Bilgi Formu (Türkçe)'nu Staj Bürosuna teslim etmeden önce; Staj bilgilerini Portal adresine kaydetmeleri ve Bölümünün Staj Komisyon üyelerinden herhangi birisine Staj Formunu imzalatmaları gerekmektedir. Fakültemiz Staj Komisyon üyelerini görmek için lütfen tıklayınız.

 12. Portal Staj kayıt bölümünde; staj başlangıç tarihini en erken 15 gün sonrasına izin vermektedir. Fakat stajlarına 15 günden önce başlatmak isteyen  öğrenciler; Portal'da  Staj kayıt bölümüne diğer staj bilgileri doğru olmak kaydıyla, sadece sistemin izin vereceği şekilde başlangıç ve bitiş tarihlerini girip fakülte onayına gönderdikten sonra, Öğrenci staj Bilgi Formu (Türkçe)'nada staja gideceği gerçek tarihler ve tüm bilgiler doğru yazacak şekilde Staj Komisyon üyesi imzaladıktan sonra Staj Bürosuna gelerek başlangıç ve bitiş tarihlerini Portal'da düzeltirerek Stajlarına en erken 1 gün sonra başlayabilirler. 

 13. Öğrencilerin Bahar Dönemi mezunu olabilmleri için 16 Haziran 2017 Cuma gününe kadar eksik Stajlarını bitirmeleri ve Staj Dosyalarını Staj Bürosuna teslim etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde Bahar Dönemi mezunu olamayacaklardır.

 

STAJ DOSYASI HAZIRLAMA

 1. Staj Dosyası için; sadece Staj Defteri, Staj Dosyası ( Staj Zarfı) ve Staj Sicil Fişi gerekmektedir. 

 2. Staj Defteri mimogis internet sitemizden indirilir. Gün gün elle veya bilgisayarda doldurulur. Staj Defterinin 2. sayfasına Fotoğrafınızı yapıştırınız. Her sayfada İmza ve kaşelerin  olmasına dikkat edilir. Ek belgeler koymak isterseniz  (pafta, proje vs.) staj defterinin arkasına konulur. Staj defteri  Staj Dosyası (Staj Zarfı)'na konur.

 3. Staj Defteri'ni doldururken staj yaptığınız gerçek tarih ve günleri yazmalısınız. 

 4. Staj Sicil Fişi sizin Staj notunuzdur. 2 nüsha çıkartılır. Her nüshaya Fotografınız yapıştırılır. Firma yetkilisi doldurur imzalayıp ve kaşeleyip, 2 küçük zarfa konarak ağzını kapatır. Staj defteriyle beraber Staj Dosyasına (Zarfına) konur.  istenilen tüm bilgilerin doldurulması ve Firma imza ve kaşelerin yapılması  zorunludur.

 5. Staj Dosyası (Staj Zarfı)'nı Staj Bürosundan alabilirsiniz veya internet sitemizden çıktısını alıp büyük bir zarfa yapıştırabilirsiniz. Staj Dosyası ( Staj Zarfı)'nda istenilen tüm bilgilerin doldurulması ve Firma imza ve kaşelerin yapılması  zorunludur.

 6. Defterin birinci sayfasındaki staj yeri bilgileri tablosu ile son sayfasındaki iş yeri tabloları, çalışılan kurumun resmi mührü ile mühürlenmiş, staj yeri yetkilisi tarafından ilgili yerleri doldurulmuş ve imzalanmış olacaktır. Aksi durumlarda yapılan çalışmalar Staj Komisyonunca geçerli sayılmayacaktır.

 7. Staj Defterini  ve 2 küçük zarfa koyduğunuz 2 adet Staj Sicil Fişini Staj Dosyası (Staj Zarfı)'na koyup ağzını kapatmalısınız.

 8. Staj Dosyanızı Mezun olacağınız Döneme ilişkin duyurulan Staj Dosyası son teslim  tarihe kadar  Staj Bürosuna teslim etmelisiniz.

 

 

İ.S.G. EĞİTİMİ DUYURUSU

Değerli Öğrenciler, Stajlarınıza başlamadan önce almanız gereken temel iş güvenliği eğitimlerini artık online olarak da alabilirsiniz. Ayrınıtlı bilgi içn lütfen tıklayınız.

 

 

STAJLARINI SAYDIRACAK YATAY VE DİKEY GEÇİŞ ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNE

Fakültemize Yatay ve Dikey geçiş ile gelen öğrenciler önceki üniversitelerinde yapmış oldukları stajlarından sadece 24 günlük kısmını diğer (özel) staj olarak saydırabilirler. Bunun için staj bürosuna gelerek staj saydırma dilekçesi doldurarak, ekine geldiği üniversiteden alınmış Stajını nerede, hangi tarihler arasında ve kaç  gün yaptığını gösteren belge eklemeleri gerekmektedir. Staj belgesinin aslı olmasına gerek yoktur fotokopisi faks veya mail çıktısı da kabul edilmektedir. Staj saydırma  işleminin mezun olunmadan en eç 3 ay öncesinden yapılması gerekmektedir.

Fakülte Staj Komisyonunun  Stajlarını saydıracak Dikey ve Yatay geçiş Öğrencileri hakkında almış olduğu kararı görmek için tıklayınız

 

 

FAZLADAN STAJ YAPACAK ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

72  günlük mecburi Staj sürelerini doldurmuş Öğrencilerimizin   Mesleki Eğitim kapsamnda fazladan yapacakları Stajları için;  Staj bürosuna verecekleri Dilekçe ile ekine ekleyecekleri Öğrenci Staj Bilgi Formu ve  Staj yapacağı kurum veya şirketten yapacağı Staja ait ayrıntılı bilgilerin ve öğrencinin mesleki kariyerine katkı sağlayacağını belirten görüş yazısını ekleyerek Staj başlamadan en az 3 hafta önce Staj Bürosuna vermelidir. Dilekçe Fakülte Yönetim Kurulunda Mesleki Eğitim kapsamnda kabul edilmesi halinde, Staj yapacağı günlere ait Siğorta Primleri Fakültemizce ödenecektir.

İlgili genelgeyi görmek için lütfen tıklayınız.

 

 

STAJ İÇİN GEREKLİ BELGELER

 

STAJ YAPILABİLECEK YERLER

 

 

STAJER ÖĞRENCİ İLANLARI

Stajer öğrenci ilanlarını görmek için lütfen tıklayıınız.

 

 

STAJ ESASLARI

 

 

TÜM ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

Rektörlüğün almış olduğu karara göre; “Portal da bulunan Staj Yönetimi Sayfasında SGK işlemlerinde karışıklık  olmaması için,  Öğrenciler Stajlarına başlamadan en geç 15 gün öncesine kadar Staj Bürosuna uğrayarak; Staj Bilgilerinde Firma veya Kurum değişikliği, Stajını ikiye bölme, Staj gün sayısını kısaltmak veya uzatmak veya Stajlarını iptal edebilirler.  Stajın başlamasına 15 günden az süre kalmış ise hiçbir değişiklik ve iptal işleminin yapılamayacağı duyurulmuştur 

 

TÜM ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

Üniversite Senatosunun 12.03.2015 günlü 610 sayılı toplantısında ECTS staj kredisi hakkındaki kararı için lütfen tıklayıınız.

 

TÜM ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

İ.T.Ü. İş Sağlığı ve Güvenliği Kurumu'ndan gelen ilgili yazı gereği Öğrenciler Staja başlamadan önce İ.T.Ü. İş Sağlığı ve Güvenliği Biriminde Eğitim almaları gerekmektedir. Eğitim almayan Öğrencilerin Staj yapamayacaklardır. Staj yapsalar da Stajları sayılmayacaktır.

İlgili yazı için lütfen tıklayınız.

 

 

TÜM ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

Fakülte kurulu’nun 11.12.2013 günlü ve 12 sayılı toplantısında alınan karar gereği;

Madde 4- “staj yapılabilecek dönem fakülte kurulu’nun kabul edeceği durumlar hariçeğitim ve sınav dönemleri dışındadır.” İçeriği bozulmadan, “tek ders veya sadece bitirme ödevi kalmış öğrencilerin eğitim dönemi içinde ancak sınav dönemi dışında staj yapmalarında herhangi bir sakınca yoktur.” Şeklinde değiştirilmesine oy birliği ile karar verilmiştir

Dönem içerisinde Tek Ders veya Bitirme Çalışması kalmış öğrenciler Staj Bürosuna dilekçe vermeden Staj yapamazlar.

İlgili Genelge için lütfen tıklayınız.

 

Fakültemiz Staj Komisyon üyelerini görmek için lütfen tıklayınız.
ÇAP Öğrencilerinin stajlarını saydırırken dikkat etmeleri gereken hususları görmek için lütfen tıklayınız
Mimarlık Fakültesindeki tüm Bölümlerde okuyan Öğrencilerin yapması gereken Staj türlerini görmek için lütfen  tıklayınız

 

Fakültemiz Staj Yönetmenliği ve Stajla ilgili sıkça sorulan sorular ile cevapları için lütfen tıklayınız.

 

<